Bilgi tabanı

Hedefe yönelik tedavinin benim için en iyi çözüm olmamasi mümkün mü?

Test istendiğinde tıbbi bir görüş gereklidir çünkü sizin için en iyi seçenek güvenli bir ameliyat olabilir. Ya da tümörünüz geleneksel kemoterapi ile ameliyat edilebilir hale gelebilir.

Çok sayıda geni test ettiğimizden siz ya da yakınınızın tümörden sorumlu genin saptanma şansı oldukça yüksektir. Ayrıca hedefe yönelik modern kanser tedavilerinin tüm hastalara uygulanamayacağını bilmelisiniz.

Bugün için tüm gen mutasyonlarını saptayamıyoruz ve her bir gen mutasyonu için özel ilaçlara sahip değiliz.

Hedefe yönelik tedaviye uygunluk daima moleküler tanı testi bulgularına bağlıdır. Uygun bir ilaç-hedef ikilisi olmadığında hedefe yönelik tedavilerin denenmesinin anlamı yoktur. Çünkü bu durumda tümör hücrelerinde saptanabilecek hatalı molekül yoktur; henüz hedefe yönelik tedavisi bilinmeyen bir hedef ya da gen mutasyonu saptandığında da bu tedaviden etki beklenemez.

Bu durumlarda en iyi çözüm cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi ya da bunların kombinasyonundan oluşan geleneksel tedavilerdir. Bununla birlikte, bu olgularda bile tedavi eden hekime çok yararlı bilgiler sağladığından moleküler tanı testi istenmesi gereksiz değildir. Negatif sonuç alındığında biz zaten geleneksel kanser tedavilerinden daha yararlı olabilecek hedefe yönelik bir tedavi olmadığını biliyoruz. Fakat yalnızca şimdilik! Günümüzde geleneksel tedaviler (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ya da hormon tedavisi) hastaların yaşamını uzatmaktadır. Ayrıca kombinasyon tedaviler, birçok olguda tam iyileşme sağlamaktadır. Geleneksel tedaviler başarılı olduğunda bu hastaya yıllar kazandırır ve bu sürede yeni bir ilaç geliştirilebilir ve hastanın bu ilaca erişim şansı, hasta ve tedavi eden hekimin hastanın tümör hücrelerinin yeni ilaç tarafından etkilenen moleküler değişimi içerdiğini bilmediği duruma göre daha yüksek olacaktır.

DUYURUN

Sosyalleşin. Kanser ile mücadelede başkalarına yardım edin.
ONCOMPASS Gmbh.   |   Privacy Policy